PPJ Partizánské 2014

Autor: Vojtěch Novotný

PPJVNSK1

Tento rok jsem se zúčastnil projektu na podporu juniorů ve slovenském Partizánském (LZPT). Soustředění se konalo 23.8.-30.8.2014 a velitele celého družstva juniorů dělal Miloslav Fišer z AK Hodkovice.

Od soustředění jsem očekával získání letových zkušeností zejména v horách, což je disciplína, kterou si u nás v aeroklubu nemůžu vyzkoušet. Díky zvýhodněným cenám za vleky i ubytování jsem neměl problém s rozhodováním o účasti na PPJ. Takže už jen vybojovat dovolenou v práci a hurá k bratrom na Slovensko!

Na letišti v Partizánském mají dva vlečné letouny WT-9 Dynamic a dvě polské Wilgy. V kombinaci těchto vlečných byl celý grid během chvíle ve vzduchu. Mezi letadla v hangáru patří i letuschopný L-29 Delfín. Ti, co létali na plechových orchidejích nebo na VSO-10, měli stále dost místa k jejich uschování v hangáru.

Za letu bylo příjemné využít nasluněných a návětrných svahů, kde to celkem spolehlivě fungovalo skoro vždycky. Nebezpečné však bylo závětří, které neúprosně bralo optimismus všem neopatrným pilotům. Plachtařské podmínky byly komplikované nízkými základnami mraků a přeháňkami.

PPJVNSK3

Každý den byl prokládaný celkem zajímavými přednáškami, například o nejčastějších chybách v soutěžním plachtění, létání ve vlně nebo jak správně přistávat do pole. Nejvíce byla pro mně přínosná přednáška LK8000. Nechyběl také poletový rozbor.

Všichni junioři měli k dispozici svůj kluzák. Já jsem měl půjčenou ASW-15B, se kterou jsem byl velice spokojený a odlétal jsem na ní skoro celou sezónu. Kdo chtěl, mohl si udělat vývoz na Duo Discusu.

PPJVNSK4

Den začínal složením kluzáků a odvezením na grid, poté vyhodnocením meteorologické situace, následovalo stanovení úlohy. Vždy jsme měli naplánované AAT s velkými otočnými prostory. To umožňuje především dokončení úlohy co největšího počtu závodníků. Jinými slovy, méně zkušení piloti mohli uletět deklarovaný přelet na kratší vzdálenost a nevydávat se zbytečně do hornatého terénu. Zkušenější měli naopak možnost vychutnat si let v horách.

Letové dny byly čtyři. Plachtařské podmínky dobře vystihl místní borec Lukáš na webu PPJ: „Všetci letia, jedni sedia v poli, iní majú trojky, štvorky… tak neviem.“  Podařilo se mi dvakrát doletět. Jednou jsem se „usadil“ v poli nedaleko Prievidzi. Povozil jsem se i v „Duáči“.

PPJVNSK7 

Podle mě se soustředění určitě vyvedlo a naplnilo svůj účel! Organizace byla výborná, zázemí přímo luxusní, všichni si odnesli spoustu zážitků, zkušeností a hlavně „odjeli ve svejch“.

Letiště Partizánské je přímo stvořeno na takové akce. Jsou tam na to velmi dobře připraveni. Překvapilo mě, jak může vypadat aeroklub. Podle mého názoru by i náš AK mohl udělat „výjezd“ třeba právě na letiště Partizánské a využít místních podmínek k dosažení pěkných výkonnostních letů nebo se jen povozit někde jinde. Nakonec i v místním stylovém baru netočí kupodivu nic jiného než plzeňský Prazdroj, popovického Kozla a Kofolu.

PPJVNSK5

Video:

Napsat komentář