Aerotour Sazená – 2020

Jubilejní 30. ročník letecké navigační rally Aerotour Sazená se konal v sobotu 29.8.2020. Během noci na sobotu přecházel déšť a ještě ráno poprchávalo. Počasí nám, ale nakonec přálo…pod souvislou oblačnosti v oblasti trati nepršelo a dohlednost byla přes 50 km.

Po deváté hodině se začaly slétat první posádky, kterých se nakonec sešlo pouze osm. Značnou zásluhu na tak malém počtu mělo zejména deštivé počasí, které z některých oblastí komplikovalo přílety na LKSZ. Poslední startující strunkovické posádce umožnilo počasí dorazit až ve 14:30.

Na trať dlouhou 146 km se jako první vydala kralupská/sazenská posádka na motorizovaném kluzáku L-13 SW Vivat krátce před jedenáctou hodinou. Poslední místní posádka na témže letounu přistála ve 14:35. Ještě před přistáním strunkovické posádky, která na trať vyrazila až po třetí hodině, byly vyhodnoceny lety všech posádek a cca 40 minut po odevzdání záznamu letu a vyhodnocovací obálky byly vyhlášeny výsledky navigační soutěže.Zvitězila ranská posádka Dvořáků se ztrátou pouhých 472 bodů. Na místě druhém se umístila českolipská posádka Giurg – Kyslík s celkovou ztrátou 765 bodů a na třetí příčce se umístila strunkovická posádka Brůna – Schwarzová s celkovou ztrátou 902 bodů.

Výsledková listina Aerotour 2020

Vítěz soutěže v přesnosti přistání.

Pro zpestření letového dne měli možnost soutěžící poměřit své schopnosti přesně přistávat. V rámci navigační soutěže bylo i přistání do vytyčeného pásma, nicméně tam měli soutěžící pouze jeden pokus. V této soutěži byly pokusy tři a vzdálenost od pomyslné nuly ohodnocená trestnými body se za všechna tři přistání sčítala. V soutěži přesnosti přistání zvítězil Ondřej Dvořák z Rané na UL letounu Allegro.

V průběhu soutěžního dne se nejen soutěžní posádky mohly zúčastnit vědomostního kvízu z oblasti historie a hudebních věd, který připravil stavitel trati Honza Hanuš. Z posádek, které se zapojily prokázala své znalosti nejlépe českolipská posádka s průměrnou známkou 1, zatímcou nejhorší “známkou” byla dvojka.

Po skončení soutěžního dne nezbývá než poděkovat všem soutěžícím za jejich účast, i všem těm, kteří se podíleli na zabezpečení soutěže a jejícho zázemí. Ireně, za zastřešení soutěže, Honzovi za stavbu pěkné tratě s možná nezamýšleným špekem na KBT, Jarmile za bezproblémové vyhodnocení, Standovi a Martinovi co by rychlonožkům s loggery, Mirdovi, Karlovi a Petrovi za trpělivost při připravování a vyhodnocování záznamových listů, Liborovi a jeho týmu (Martin, Kryštof, Filip …) za jejich práci na vzdáleném pracovišti u přistávacího pásma, Láďovi za přípravu občerstvení v kuchyni, Lence a Petrovi za zajištění baru a všem ostatním za trpělivost.