Výlet do Tater (září 2021)

Autor: Petr Šindelář

V sobotu 11.9.2021 a v neděli 12.9. 2021 jsme si s třemi letouny Bristell, Faeta a Tecnam 2008 udělali výlet na Slovensko. Cíl byl předem daný, Tatry.

Po prostudování několika variant, kde budeme plnit nebo bivakovat bylo jasné, že to bude Jasná (LZJS). Let z LKSZ do LZJS trval 02:30.

Letěli jsme po trati LKSZ – CTR Čáslav – CTR Pardubice – M.Třebová – Olomouc – Slovenská hranice (MAKYTA) – CTR Žilina – Martin – Ružomberok – LZJS (Jasná).

Na letišti v Jasné už nás čekali a přivítali nás pravou Tatranskou horskou vodou, kterou nám přinesli vychlazenou až k letadlům. Bylo to velmi milé a příjemné, protože teplota už byla k 30 stupňům.

Chvilku jsme zapochybovali jestli jsme na Slovensku, protože první tři s kterými jsme mluvili byli domestikovaní Češi a mluvili na nás Česky včetně dispečera Jasná PREVÁDZKA (RADIO) už při příletu.

Po malém občerstvení, které bylo pro nás také připraveno jsme si udělali hodinový letecký výlet do Tater. 

Náš původní záměr letět po severní hranici CTR LZTT a koukat na Tatry z uctivé vzdálenosti jsme po briefingu změnili. Briefing nám udělal sám místní VLP a majitel letiště Cpt. Miroslav Toma.

Na LZTT APP jsme si tedy vyžádali 9000Ft a Kriváň aktivitu. Létali jsme kolem Kriváně a poté jsme si vyžádali aktivitu nad Lomnickým štítem, nad observatoří.

Bristell nastoupal 9000Ft bez problémů dokonce na žádost APP LZTT jsme nastoupali 9500Ft, což bylo už nad Lomničákem. Nedopatřením jsme z Bristella Lomničák pod námi nevyfotili. 

Na fotkách je tedy Lomničák z Tecnama pro něhož bylo stejně jako pro Faetu 8000Ft top limit vzhledem k výkonům motorů.

Bylo nádherné počasí, jasno, CAVOK a vítr klid. 

Krásné počasí vylákalo do hor tisíce turistů – zejména na Kriváni bylo neuvěřitelné množství lidí a v každém údolí snad stovky barevných paragliderů.

Po návratu do Jasné byl pro nás připravený malý oběd (pečená kuřecí křidélka s oblouhou).

Po občerstvení jsme si zapůjčili dodávku obdobnou jako máme v našem AK, i v takovém technickém stavu a jeli jsme na výlet na Štrbské Pleso.

Byl to docela pěkný a veselý výlet. Protože jsme se pořád něčemu hyhňali, tak jsme mohli s tou cihlovou a pomalovanou dodávkou někomu připadat jako výlet huličů konopí.

Na Štrbském Plese jsme po malé procházce poobědvali. Samozřejmě došlo i na bryndzové halušky s uzeným či s kapustou.

Na večerní briefing jsme si v sámošce koupili trochu zásob, kde nemohl samozřejmě scházet ani Tatranský čaj.

Protože víme, že větší množství Tatranského čaje způsobuje agresivitu, tak jsme byli opatrní.

Malé množství čaje nám naopak vnuklo myšlenku, že v této aktivitě budeme pokračovat, ale již jako Letecký turistický oddíl Sazená. Chceme tedy požádat Radu AK o registraci zkratky LTOSAZ.

V neděli ráno jsme si koupili trochu paliva, zaplatili za služby a pěkné ubytováni a kolem 11-té jsme vyrazili k domovu. Tentokrát jižnější tratí LZPS – Martin – Dubnica – VALPI (FIR LKAA) – Kunovice – Vyškov – H.Brod – Zbraslavice – Kbely a Vodochody – LKSZ (02:37).

Žádný let jsme neletěli jako skupina, ale z výcvikových důvodů jsme letěli vždy po pětiminutových intervalech, aby si každá posádka navigovala a komunikovala sama.

Jak je i z fotek patrné, byl to moc hezký, příjemný a poučný výlet.

Náš další cíl by mohl být Salzburk a některé z Alpských letišť.

1 komentář u „Výlet do Tater (září 2021)

Napsat komentář