Navigační SW pro plachtaře

SeeYou mobile

Platforma: WinCE, WinMobile (PDA/PNA), windows, android

Aktuální verzi naleznete na stránkách výrobce Naviter.

K dispozici je i mobilní verze pro Android.

Poslední verze, kterou je možné používat s uživatelským jménem AEROKLUB KRALUPY je 4.40 a tu je možné stahovat ZDE.

LK8000 – OpenSource

Platforma: WinCE (PDA/PNA), android

Aktuální stabilní verzi naleznete na stránkách projektu LK8000. Aktuální vývojovou verzi programu najdete na Postfrontal.

Verzi pro android je možné stahovat ZDE.

  • Mapové podklady – LKMAPS
  • Aktualizované prostory pro rok 2016 doplněné o prostory SZ4 a SZ5 ve formátu OpenAir: CZ-SK-Airspace-2017
  • Otočné body – lze použít soubory pro SeeYou

Samostatný soubor s prostory SZ4 a SZ5 ve formátu OpenAir: SZ45oaf.txt

Otočné body

(aktualizace: 7.4.2017)
Původní otočné body v souboru TRATE.CUP vytvořil v minulosti Forrest a naleznete je ZDE
Soubor Trate.cup je v současné době neaktuální a nejsou v něm definovány korektně styly otočných bodů, neobsahuje všechna letiště a jejich frekvence.
Pracovní soubor OtocneBody2017 obsahuje původní body z Trate.cup, u kterých jsou aktualizovány styly, frekvence, směry a délky letišť, a v některých případech souřadnice. Jsou zde přidány práškařské a nouzové plochy a SLZ plochy. V otočných bodech jsou rozlišena letiště zkratkou ARP za názvem, SLZ plochy zkratkou ULL, záložní pásy zkratkou STR.
Otočné body jsou rozloženy do několika listů podle kategorií. Letiště, UL letiště, Nouzové plochy a Otočné body. Do listu pro Export lze nakopírovat požadované otočné body a na listu CUP jsou vykopírované příslušné otočné body ve formátu pro See You.

Letiště v ČR byly aktualizovány podle LIS k datu 30.3.207.
SLZ plochy nebyly aktualizovány. Jejich aktuální seznam naleznete na stránce LAA.
Nouzové plochy nejsou aktualizovány a je možné, že některé již neexistují.
Zdrojem doplněných bodů a letišť jsou datové soubory pro XCSoar z AK Žamberk.
Pokud máte chuť soubor aktualizovat, nebo doplnit, napište si o schválení k modifikacím souboru prostřednictvím Google Drive.
Zde je odkaz na kompletní soubor ve formátu CUP (otočné body, letiště plochy a nouzové plochy). Soubor obsahuje cca 920 bodů. U staženého souboru odstraňte koncovku txt.

Pro starší zařízení schopná zobrazit omezený počet OB je připraven výcuc:
Letiště aktuální k 30.3.2017

Stahování letů z loggerů IMI Erixx

Pro stahování letů přes PDA/PNA je vhodné mít staženou poslední verzi ConnectMe od Naviteru (je součástí SeeYouMobile). Dále je vhodné mít staženy poslední knihovny k loggeru pro SeeYou. Laborování s přenosovou rychlostí u Erixxe údajně nemá význam, neboť si přenosovou rychlost zvolí sám.

Pokud lety není možné stáhnout a objeví se chyba (-20), je tato chyba pravděpodobně způsobena nastavením cesty k ukládání souborů na neexistující adresář. Cestu je možné buď změnit potvrzením OK v pravém horním rohu, anebo neexistující adresář vytvořit.

connectme

Vzdušný prostor

pracovní poznámky, jak ve Windows vytvořit soubor vzdušného prostoru pro LK8000

LK8000 v porovnání se SeeYou Mobile umožňuje nahrát a používat maximálně dva soubory se vzdušným prostorem. Prostory, které publikuje plachtařská komise, jsou zpravidla rozděleny podle typu prostoru: CTR, D, P, R, TMA, TRA, TSA a sektor východ západ. Soubory pro ČR mají masku Cz*.txt. Pro jejich použití v programu LK8000 je vhodné je spojit do jednoho souboru pomocí příkazu:

type Cz*txt > prostory.txt

Do nově vzniklého souboru prostory.txt je možné přidat soubor SZ a to buď ručně nebo pomocí příkazu:

type SZ45oaf.txt >> prostory.txt

V takto doplněném souboru je nezbytné upravit prostor TMA II Praha, neboť ten se částečně kryje s prostorem SZ a to tak, že se mezi body Nebužely a Evaň, vloží jižní vrchol SZ. SZ má dvě výšky, proto je nutné vytvořit i TMA II Praha pro dvě výšky, jednou s horní hranicí 5000 ft a podruhé s dolní hranicí 5000 ft.

Napsat komentář