Aerotour Sazená – 2014

Aerotour  Sazená  poloviční  i celá.

V sobotu 30.8. krátce po poledni, po rozplynutí ranních mlh byla otevřena 149 km dlouhá trať navigační rally s devíti  otočnými  body (2.a 4.OB s falešnými foto). Dva traťové úseky po oblouku usnadňovaly oblet lesních komplexů (Kokořínsko) a kopců (České středohoří). Poslední z 18-ti foto na trati (pískovna 4km před letištěm) byla falešná. Část  fotografií  byla snadno identifikovatelná i pro nezkušené posádky, některé vyžadovaly přesný  let po trati s neochabující  pozorností, stejně tak jako znaky z plachet.

Čas průletu byl měřen na všech otočných bodech, výchozím i koncovém bodu trati a u znaku V na parkovišti pod Hazmburkem (tajná branka).

Po odletu čtyř posádek  byla soutěž  přerušena z důvodu od západu blížící se bouřky. Tři posádky se vrátily po průletu 5. otočného bodu  na diverzní letiště Roudnice. Po odeznění bouřky soutěž již bez problémů pokračovala včetně přistání všech soutěžících do vytýčeného pásma.

Z rozhodnutí  sportovní  jury byla ustanovena kategorie B „poloviční“ (bouřková) a  bezproblémová  „celá“.  V kat.B zvítězila posádka Mu̎ndel / Mu̎ndelová  ze Slaného. Vítězi Aerotour se stali Jonáš / Krameriusová (Letňany), následováni  opět „smíšenou“ posádkou Lengál / Lengálová  ( Slaný ). Místní Pasecký/Podzimek  získali bronz  přesto, že prolétli celou trat za podmínek skupiny  B.

Přítomné německé posádky se soutěže nezůčastnily a vzhledem ke špatné předpovědi počasí na neděli  odlétly odpoledne na domovská letiště. Všichni soutěžící oceňovali sportovní úroveň aerotour,  ale také perfektně fungující „bufet“ a přislíbili účast na jubilejním 25.ročníku 29.8.2015.

Text: Hanuš